Pierwszy etap regeneracji wtryskiwacza CR polega na wymianie końcówki wtryskowej. Drugi etap daje możliwość wymiany pierścienia wysokociśnieniowego, a trzeci etap to wymiana wszystkich komponentów. Daje to możliwość pełnej regeneracji oraz naprawy niemal każdego wtryskiwacza Common Rail Bosch.
Demontaż wtryskiwacza na części:
Rozłożenie wtryskiwacza na części odbywa się na specjalnym stanowisku do demontażu (tzw. strefa brudna):
Demontaż wtryskiwacza na poszczególne elementy odbywa się w specjalnie zaprojektowanym imadle służącym rozebraniu go na części .
Imadło służące do demontażu górnej części wtryskiwacza:
Imadło do demontażu dolnej części wtryskiwacza:
Pojemnik do przechowywania poszczególnych części wtryskiwacza:
Czyszczenie części wtryskiwacza w myjce ultradźwiękowej:
elementy wtryskiwacza muszą być wstępnie oczyszczone z nagaru lub korozji. Temperatura kąpieli ultradźwiękowej wynosi 70 C. czas trwania kąpieli to 15 min. Suszenie odbywa się za pomocą sprężonego powietrza.
Przygotowanie wtryskiwacza do kąpieli ultradźwiękowej:
Stanowisko do kąpieli ultradźwiękowej:
Montaż wtryskiwacza / regeneracja:
Pod pojęciem – procesu regeneracji wtryskiwaczy – rozumie się: przywrócenie właściwości początkowych, w wyniku których przywraca się wymagane parametry i właściwości niezbędne do dalszej pracy.
Montaż wtryskiwaczy musi odbywać się na specjalnie zaprojektowanym do tego celu stanowisku. Głównymi wymaganiami stanowiska montażowego jest duża czystość, która zabezpiecza wtryskiwacz przed dostaniem się zanieczyszczeń podczas montażu.
Montaż podzespołów: adapter montażowy z pierścieniem wysokociśnieniowym:
Montaż zespołu zaworu do korpusu wtryskiwacza:
Dokręcanie śruby mocującej zawór:
Montaż nakrętki mocującej cewkę do korpusu wtryskiwacza:
Montowanie króćca rury ciśnieniowej, wymagana jest odpowiednia siła dokręcania z odpowiednim kątem:
Wtryskiwacz zamontowany w imadle montażowym do montowania dyszy wtryskowej:
Podstawowy zestaw naprawczy wtryskiwacza Bosch CR składający się z nowej dyszy wtryskowej i mocującej nakrętki:
Rozszerzony zestaw naprawczy stosuje się w przypadku uszkodzenia mechanizmu zaworowego, rozpylacza, filtra szczelinowego. Pierścienie uszczelniające wymienia się zawsze przy każdym demontażu wtryskiwacza na części.
Test wtryskiwacza / regulacja:
Kluczowym etapem w regeneracji wtryskiwaczy jest kontrola jego parametrów rzeczywistych na urządzeniu probierczym, którego zadaniem jest symulacja różnych etapów pracy wtryskiwacza. Niekiedy samo sprawdzenie nie wystarcza tzn. po sprawdzeniu wtryskiwacza może się zdarzyć, że któryś z parametrów nie został osiągnięty np. dawka pełnego obciążenia jest za mała lub za duża lub inny z parametrów nie zgadza się. Należy wtedy dokonać regulacji i powtórnie sprawdzić wtryskiwacz na urządzeniu probierczym w celu kontroli.
Urządzenie probiercze EPS 200 do testowania wtryskiwaczy:
Przykładowy protokół z urządzenie probierczego EPS 200: