Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Bosch

Pierwszy etap regeneracji wtryskiwacza CR polega na wymianie końcówki wtryskowej. Drugi etap daje możliwość wymiany pierścienia wysokociśnieniowego, a trzeci etap to wymiana wszystkich komponentów. Daje to możliwość pełnej regeneracji oraz naprawy niemal każdego wtryskiwacza Common Rail Bosch.

regen

Demontaż wtryskiwacza na części:

Rozłożenie wtryskiwacza na części odbywa się na specjalnym stanowisku do demontażu (tzw. strefa brudna):

stanowiskoDemontaż wtryskiwacza na poszczególne elementy odbywa się  w specjalnie zaprojektowanym imadle służącym rozebraniu go na części .

Imadło służące do demontażu górnej części wtryskiwacza:

imadloImadło do demontażu dolnej części wtryskiwacza:

imadlo2Pojemnik do przechowywania poszczególnych części wtryskiwacza:

pojemnikCzyszczenie części wtryskiwacza w myjce ultradźwiękowej:

elementy wtryskiwacza muszą być wstępnie oczyszczone z nagaru lub korozji. Temperatura kąpieli ultradźwiękowej wynosi 70 C.  czas trwania kąpieli to 15 min. Suszenie odbywa się za pomocą sprężonego powietrza.

Przygotowanie wtryskiwacza do kąpieli ultradźwiękowej:

przygotowanieStanowisko do kąpieli ultradźwiękowej:

stanowisko-kapielMontaż wtryskiwacza / regeneracja:

Pod pojęciem – procesu regeneracji wtryskiwaczy – rozumie się:  przywrócenie właściwości początkowych, w wyniku których przywraca się wymagane parametry i właściwości niezbędne do dalszej pracy.

Montaż wtryskiwaczy musi odbywać się na specjalnie zaprojektowanym do tego  celu stanowisku. Głównymi wymaganiami stanowiska montażowego jest duża czystość, która zabezpiecza wtryskiwacz przed dostaniem się zanieczyszczeń podczas montażu.

Montaż podzespołów: adapter montażowy z pierścieniem wysokociśnieniowym:

adapterMontaż zespołu zaworu do korpusu wtryskiwacza:

montazMontaż  kulki zaworu:

montaz-kulkiDokręcanie śruby mocującej zawór:

dokrecanieMontaż nakrętki mocującej cewkę do korpusu wtryskiwacza:

dokrecanie2Montowanie króćca rury ciśnieniowej, wymagana jest odpowiednia siła dokręcania z odpowiednim kątem:

montowanie-kroccaWtryskiwacz zamontowany w imadle montażowym do montowania dyszy wtryskowej:

wtryskiwacz-w-imadlePodstawowy zestaw naprawczy wtryskiwacza Bosch CR składający się z nowej dyszy wtryskowej  i mocującej nakrętki:

podst-zestawRozszerzony zestaw naprawczy stosuje się w przypadku uszkodzenia mechanizmu zaworowego, rozpylacza, filtra szczelinowego. Pierścienie uszczelniające wymienia się zawsze przy każdym demontażu wtryskiwacza na części.

rozsz-zestawTest wtryskiwacza / regulacja:

Kluczowym etapem w regeneracji wtryskiwaczy jest kontrola jego parametrów rzeczywistych na urządzeniu probierczym, którego zadaniem jest symulacja różnych etapów pracy wtryskiwacza. Niekiedy samo sprawdzenie nie wystarcza tzn. po sprawdzeniu wtryskiwacza może się zdarzyć, że któryś z parametrów nie został osiągnięty np. dawka pełnego obciążenia jest za mała lub za duża lub inny z parametrów nie zgadza się. Należy wtedy dokonać regulacji i powtórnie sprawdzić wtryskiwacz na urządzeniu probierczym w celu kontroli.

zappUrządzenie probiercze EPS 200 do testowania wtryskiwaczy:

probierzPrzykładowy protokół z urządzenie probierczego  EPS 200:

protokol