Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest złej jakości paliwo. Gdy kierowca zapomina o okresowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy niepewnego pochodzenia – może spodziewać się kłopotów. Wtryskiwacze są bardzo czułe na jakość paliwa. Z czasem zaczynają się brudzić, aż całkowicie się zapychają. Usunięcie osadów będzie niemożliwe bez mechanicznego czyszczenia. Awarie wtryskiwaczy zdarzają się zwykle przy sporym przebiegu, najczęściej grubo po 150 000 kilometrów. Oczywiście nie jest to regułą i wiele odpowiednio serwisowanych samochodów jeżdżących na dobrym paliwie, może na oryginalnych wtryskiwaczach pokonać blisko 300 000 kilometrów.
Głównymi przyczynami uszkodzeń wtryskiwaczy są: łuszczenie się metalowych elementów pompy wtryskowej, nieodpowiednia jakość stosowanego paliwa, woda, substancje organiczne, mieszaniny włókien oraz składniki mineralne (pył, piasek). Wpływ na zanieczyszczenie paliwa ma również sposób w jaki eksploatowany jest samochód (droga utwardzona, jazda w terenie, droga nie utwardzona), oraz to czy nie jeździmy na prawie pustym baku, co powoduje korozje ścinek zbiornika paliwowego, a to z kolei zanieczyszczenie paliwa. Wysokie zagrożenie uszkodzenia układu wtryskowego może nastąpić w przypadku przedostania się twardego ciała obcego do krytycznego miejsca układu wtryskowego. Substancje organiczne powodują starzenie się lub tworzenie parafiny w wyniku stosowania letniego oleju podczas sezonu zimowego. Efektem takiego postępowania jest zazwyczaj szybkie zatkanie filtrów paliwa.
Zanieczyszczony filtr paliwa:
Zanieczyszczony odstojnik w obudowie filtra paliwa:
Zanieczyszczony koszyk wstępnej pompy paliwa:
Uszkodzenia aparatury wtryskowej mogą powodować poważne uszkodzenia silnika. Na zdjęciach przedstawiamy skutki pracy silnika z uszkodzonymi wtryskiwaczami, a dokładniej po rozkalibrowaniu otworków rozpylacza, co skutkowało znacznym zwiększeniu ilości wtryśniętego paliwa i problemów z rozdrobnieniem go na mgłę paliwową.
Widok z góry kadłubu silnika wraz z tłokami:
Widok pokazujący wypalony zawór wydechowy zamontowany w głowicy: