Warto podkreślić, iż wszystkie uszkodzenia wtryskiwaczy sprawdzamy pod mikroskopem. Pozwala to na weryfikacje przyczyn powstania uszkodzenia i wyeliminowania go. Zdarza się, że uszkodzenie wtryskiwacza jest spowodowane zanieczyszczeniami z paliwa. Dzieję się tak kiedy użytkownik auta nie przestrzega zaleceń producenta odnośnie częstotliwości wymiany filtra paliwa. Na zdjęciach widoczne są uszkodzenia spowodowane złą jakością paliwa.
Uszkodzone rozpylacze:
Uszkodzenia tłoków i zaworów powstają przez ścieranie prowadnicy – między tłokiem zaworu, a częścią zaworu – co świadczy o złej jakości paliwa i zanieczyszczeniu powierzchni tłoka zaworowego i w przyszłości zatarciu całego mechanizmu.
Porównanie zaworu uszkodzonego i nieuszkodzonego:
Zestawienie zespołu zaworowego nowego i zużytego:
Zużycie i erozja mogą być przyczyną nieszczelności gniazda kulki. Może to powodować zmianę natężenia przepływu paliwa, lub wpływać na ilość wtryśniętego paliwa. Zużycie ikawitacja powodują nieszczelność gniazda.
Uszkodzone gniazdo kulki:
Zarysowana powierzchnia tłoka zaworowego:
Uszkodzony tłok zaworu wysokociśnieniowego Bosch:
Uszkodzony tłok zaworu wysokociśnieniowego Bosch:
Prawdopodobną przyczyną występowania zanieczyszczeń metalicznych we wtryskiwaczach jest uszkodzona, łuszcząca się pompa wysokiego ciśnienia. Powodem łuszczenia się jest najczęściej zmęczenie materiału. Inne uszkodzenia wtryskiwaczy Common Rail: uszkodzony zawór wtryskiwacza Common Rail Delphi (widać wyraźne ślady zużycia i zatarcia materiału spowodowane złą jakością paliwa).